fbpx

O plemeni Cornish Rex

Vzhled plemene Cornish rex

Kočky plemene Cornish Rex jsou studií křivek: setkáte se s vlnitou srstí, zakřiveným profilem, velkýma výraznýma ušima a jako bič klenutým tělem. Navzdory jejich propracovanému a elegantnímu tělu jsou vším, jen ne klidným, chladným nebo odtažitým plemenem. Jsou totiž milující, hodně fixované na člověka a aktivní kočky, jímž po celý život zůstává chuť na kotěcí dovádění. Mezi oblíbené činnosti cornishů patří hry na aportování, kdy jsou schopny i svými šikovnými packami uchopit a vyhazovat drobné předměty (kuličky, oříšky, myšky apod.) Přes svůj křehký vzhled je Cornish rex překvapivě velmi robustní a statné plemeno. Jedná se o vhodné plemeno pro ty, kteří touží po aktivní kočce, který se aktivně zůčastňuje rodinného života.

Nejnápadnější vlastností tohoto plemene je jeho velmi nápadně zvlněná srst. Ideálně velmi vlnitá srst je velmi krátká, přiléhá těsně k tělu a je neuvěřitelně měkká a hebká na dotek, připomínající samet, jehněcí vlnu, králičí srst nebo hedvábí. Ve skutečnosti se ovšem máloco podobá na omak srsti cornishů.

Navíc k srsti u tohoto plemen vyniká i hlava vejčitého tvaru s vysokými lícnimi kostmi, propadlými líci se silně připojeným románským nosem a obrovskýma ušima posazenýma vysoko na hlavě. Tělo má klenutá záda, soudkovitý hrudník, velmi útlý pas a velmi rovné a dlouhé nohy. Navzdory jejich roztomilému a křehkému vzhledu jsou tyto malé až středně velké kočky velmi pevně stavěné a svalnaté, využívající své dobře vyvinuté stehna a dlouhé nohy k rychlým sprintům, náhlým změnám směru běhu a vysokým skokům.

Díky krátké a dobře definové srsti si někteří lidé chybně myslí, že vůbec nelínají a jsou hypoalergenní. Je však nutné poctivě říci, že ve skutečnosti všechny kočky ovšem neustále vyměňují svoji srst, kdy je stará měněna za novou. V porovnání s jinými plemeny je línání plemene Cornish Rex minimální, ale přesto k němu dochází.

Trocha historie plemene

Ačkoliv je jejich vzhled jak z jiného světa, plemeno Cornish Rex pochází původem z Cornwallu v Anglii, kde se prvně objevil ve vrhu stodolních koček v roce 1950. Krémově zbarvený kocourek se jménem Kallibunker byl pokrytý těsnými řádky zvlněné srsti, což mu dodávalo vzhled malého jehňátka. Jak rostl, byl stále více vidět dramatický rozdíl vzhledu od jeho sourozenců ve vrhu: štíhlé, dobře stavěné tělo stojící na dlouhých nohou, nízká hlava, enormní “netopýří” uši a velmi dlouhý bičovitý ocas.

Kallibunker byl opravdovou mutací a byl znovu využit k nakrytí své matky, aby byli vyprodukovány kočky s vlnitou srstí.

Kočky s vlnitou srstí byly využívány ke krytí s barmskými, siamskými nebo britskými domácími kočkami. Výsledkem byl vznik široké generické báze pro plemeno Cornish Rex a bylo zjištěno, že je tato vlastnost kódována v genech recesivně.

Při výběru koťat Cornish Rex vezměte v úvahu, jaká je pro Vás rozhodující jejich vlastnost a nebojte se to diskutovat i s chovatelem, který obvykle nejlépe zná každé kotě a bude vám nápomocen s výběrem toho správného kotěte. Koťátka jsou obvykle k odběru ve věku 16 týdnů, kdy jsou již do tohoto věku vyvinuty dobře fyzicky a naučeny správnému sociálnímu chování, které je důležité k adaptaci na nové prostředí.

Co je rozhodující při výběru?

Při výběru koťat Cornish Rex vezměte v úvahu, jaká je pro Vás rozhodující jejich vlastnost a nebojte se to diskutovat i s chovatelem, který obvykle nejlépe zná každé kotě a bude vám nápomocen s výběrem toho správného kotěte. Koťátka jsou obvykle k odběru ve věku 14 týdnů, kdy jsou již do tohoto věku vyvinuty dobře fyzicky a naučeny správnému sociálnímu chování, které je důležité k adaptaci na nové prostředí.